Suşi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şaşırtıcı Bilgi


"Sushi" ya da ülkemizde bilinen adıyla "suşi" tarihi çok eski yıllara dayanan bir Uzakdoğu yemeğidir.  Genellikle çiğ deniz ürünleri, sebzeler gibi çeşitli malzemelerle birlikte, biraz tuz ve şeker ile hazırlanmış sirkeli orta taneli beyaz pirinçten oluşur. Bu listemizde suşi hakkında daha önce duymadığınız 10 ilginç bilgiyi sizler için bir araya getirdik. İşte Suşi hakkında bilmeniz gereken şaşırtıcı gerçekler.

10. Suşi bir Japon yemeği değildir.


Suşi genel olarak bir Japon yemeği olarak bilinse de kökeni Güneydoğu Asya'ya dayanmaktadır.

9. "Suşi" Japoncada pirinç anlamına gelmektedir.8. Suşi, deprem nedeniyle Japonya'da popüler oldu.


Başlangıçta suşi, Tokyo sokak yemeği olarak popülerlik kazandı. Ancak Tokyo-Yokohama metropol alanını vuran ve 140.000'den fazla insanın ölümüne sebep olan 1923'teki Büyük Kanto depremi her şeyi değiştirdi. Birçok Japon evini kaybetti. Aralarında birçok suşi şefi vardı. Depremin bir sonucu olarak, Japonya'daki emlak fiyatları da düşerek, dükkanların satın alınmasını daha erişilebilir hale getirdi. Ve böylece, birçok suşi şefi restoran açmaya başladı ve bu da suşinin Japonya'da popüler hale gelmesine yol açtı .

7. Suşi'nin sağlık açısından birçok faydası var.


Suşi, beyin hücrelerini besleyen ve onaran omega-3 yağ asitleri ile doludur. Ayrıca, ruh halini ve depresyon semptomlarını iyileştirebilen bununla birlikte osteoporozu önleyebilen B12 vitamini bakımından da yüksektir. Çinko, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir gibi mineraller içermektedir ve enerji üretiminde, bağışıklıkta önemli rol oynar. 

6. Uluslararası suşi günü 2009'dan beri 18 haziranda kutlanır.5. Dünyanın en pahalı suşisi neredeyse 2.000 dolar'a satılıyor.


Guiness Rekorlar Kitabı, şimdiye kadarki en pahalı suşiyi yaratan Filipinli şef Angelito Araneta Jr.'ı listeliyor. Angelito Araneta Jr.'ın Afrika pırlantaları, yenilebilir altın varak ve incilerle süslenmiş beş parçalı nigiri rulosunun fiyatı 1.978 dolar!

4. Altı çeşit suşi türü vardır.


Çeşitler ise şu şekilde: Chirashizushi (dağınık suşi), Inarizushi (adını Shinto tanrısı Inari'den almıştır ), Makizushi (haddelenmiş suşi), Narezushi (olgunlaştırılmış suşi), Nigirizushi (elle preslenmiş suşi) ve Oshizushi (preslenmiş suşi)

3. MS 8. yüzyılda Japonya'da suşi o kadar değerliydi ki insanların vergi ödemek için kullanmasına izin verildi.2. Vasabi japonica bitkisinin kökünden gelir. Bununla birlikte, suşi'nin yanında sunulan çoğu vasabi, yeşil boyalı yaban turpu ve hardal tozu karışımıdır.1. Standart bir suşi rulosu yaklaşık 350 kalori, 10 gram protein , 40 gram karbonhidrat, 3 gram doymamış yağ ve 0,5 gram sodyum içerir.
    

Yorumlar