Hot Dog Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şaşırtıcı Gerçek

Ülkemizde genellikle sosisli sandviçle de karıştırılan Hot Dog, sandviç ekmeğinin arasına haşlanmış sosislerin ve çeşitli sosların eklenmesiyle yapılan bir fast food türüdür. Çoğunlukla ABD'ye ait olduğu düşünülen bu ürünün ilk olarak nerede ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. İşte sizler için derlediğimiz Hot Dog hakkında daha önce muhtemelen duymadığınız 10 ilginç bilgi.


10. Bilinenin aksine Hot Dog, sosisli sandviç değildir.
9. Yalnızca Amerikalılar yılda 20 milyardan fazla Hot Dog tüketiyor.8. Dünya'nın en çok Hot Dog tüketen şehri Los Angeles'dır.7. Hot Dog ilk olarak 1893'te Chris von der Ahe tarafından beyzbol maçlarında satıldı.6. 1939'da ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt, Kraliçe Elizabeth ve  Kral George'a iki küçük Hot Dog servis etti. Ancak, ikisini de yiyen kraldı.5. Joey Chestnut, 2021'de Nathan'ın Hot Dog Yeme Yarışması'nda 10 dakikada 76 Hot Dog yedi ve bir önceki yıl kırdığı 75'lik rekoru geçerek Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.4. Guinness Rekorlar Kitabı'na göre dünyanın en pahalı Hot Dog'unu  Seattle'da bir fast food dükkanı 160 dolar'a sattı.3. Ay'da yenen ilk yemek Hot Dog'tu.


Apollo 11 astronotları Neil Armstrong ve “Buzz” Aldrin Jr. 1969 yılındaki yolculuklarında Hot Dog yediler.


2. Dünyanın en büyük Hot Dog'u 203 m uzunluğundaydı ve iki futbol sahasını kaplayacak kadar uzundu.1. Mickey Mouse'un ekranlardaki ilk sözü Hot Dog'tu.
Yorumlar